Біль у спині — це частий симптом, який може розвиватися в різному віці та в осіб будь-якої статі. Його поява пов’язана з різноманітними причинами, а клінічні ознаки можуть значно відрізнятися в різних людей навіть зі спільним діагнозом. При цьому він приносить великий дискомфорт, майже блокуючи рухи у хребті, що унеможливлює виконання більшості звичних справ. З болем у спині некомфортно стояти, сидіти, нахилятись і повертатись, він виснажує та заважає вести нормальне життя. При цьому більшість людей, вважаючи больовий синдром проявом сильної втоми, зосереджуються на самолікуванні та приймають знеболювальні без попередньої діагностики. Такий шлях не є правильним, адже приглушує інтенсивність симптому, не впливаючи на причину. Позбутися захворювання таким чином неможливо, а з часом ситуація буде значно погіршуватися без правильної терапії. Так, у лікуванні дорсалгії лікарі найчастіше рекомендують використовувати нестероїдні протизапальні, які впливають на патогенез хвороби, наприклад Диклоберл. Також для важких випадків застосовують і більш серйозну медикаментозну терапію, зокрема різноманітні блокади. У будь-якому разі, щоб отримати допомогу та лікувати причину, а не симптом, необхідно звернутися до спеціаліста, який призначить комплексну діагностику — рентгенографію, КТ, електроміографію. На підставі результатів індивідуально підібраних досліджень вам буде призначено терапію.
Які виділяють види дорсалгії
Спеціалісти виділяють декілька видів дорсалгії залежно від механізму виникнення:
- Ноцицептивна. У цьому разі існує фактор, який подразнює больові рецептори, провокуючи біль. Так проявляють себе запальні процеси, травми та інші ушкодження.
- Нейропатична. Виникає через пряме ураження нервів, через що людина починає відчувати біль у ділянках їх іннервації. Так проявляє себе радикулопатія.
- Змішана. Діагностується, якщо присутній фактор, який одночасно пошкоджує тканини й нерви. Така форма характерна для онкологічних процесів.
- Психогенна. Вона виникає на фоні постійного стресу, нервового та емоційного перенапруження, сильних переживань. Біль виникає через занепокоєння, а не через реальні органічні порушення.
Як лікують біль у спині
Щоб досягти швидкого та вираженого терапевтичного ефекту, необхідно впливати на всі ланки патогенезу. Застосовують:
- протизапальні — для зменшення інтенсивності патологічного процесу;
- міорелаксанти — щоб послабити спазмовані м’язи;
- лікувальну гімнастику — щоб відновити обсяг рухів та нормальне кровопостачання;
- масаж — з тією ж метою.
Комбінацію цих методів застосовують майже для всіх хворих, щоб відновити функціональну здатність хребта. Винятком є лише психогенний біль, який лікується переважно заспокійливими.