Чорний Родерік був головою славетного роду Макнейлів з острова Барра і переможцем на багатьох лицарських турнірах. Він міг би навіть вважатися першим мечем Шотландії, якби не ще один славетний воїн – Роб Рой Макгрегор. Коли до Чорного Родеріка вперше дійшла звістка, що є в Шотландії люди, які вважають найкращим з …
Дивитись далі...Казки про лицарів
Розбійник і граф Радаї
У ті часи, коли ще не було ні залізниць, ні залізних птахів, ні інших чудес, а неораних степів було більше, ніж садів і нив, розвелося стільки розбійників, що ні жандарми, ні поліцаї не могли з ними впоратися. Та й хто б міг з ними порозумітися? Все це були відчайдушні хлопці, …
Дивитись далі...Іван-царевич і красна дівчина – Ясна Зірниця
Був собі цар та цариця, а у них три сини. От їх мати цариця та ніколи з двірця ие виходила. Стали сини у школу ходить, почали з їх школярі сміятися, що як їхня мати та ніколи й з двірця не виходить. Вертаються вони додому та й жаліються матері, що як …
Дивитись далі...Щастя одного бідняка
Десь під горами, під лісами жив бідний чоловік. Від першої жони у нього був син, а від другої жони була в нього донька. Дітвак, котрий зостався без матері, мусив ціле літо пасти на сільській толоці корову й бичка. Мачуха не давала йому нічого їсти, окрім сухого хліба, і хлопець під …
Дивитись далі...Про хлопця, що не знав страху
Хто не вірить, той хай перевірить, а було це в сімдесят сьомій державі, за скляними горами, за молочними ріками. Жила-була там жінка, і мала вона сина. Син ріс сміливим, відважним. Куди б його не посилали, всюди спокійно йшов. Коли хлопець виріс, сказав матері: — Піду в світ, хочу пізнати страх. …
Дивитись далі...Меч у камені
Коли добрий король Англії Георг помер, не залишивши спадкоємців, у Лондоні з’явився великий камінь зі сталевим ковадлом. З каменя стирчав глибоко забитий у нього блискучий меч. На лезі біля рукоятки золотими літерами було вигравірувано такі слова: “Той, хто витягне цього меча з ковадла й каменя, стане повноправним королем Англії”. Багато …
Дивитись далі...Ахметові мандри
В дорозі — хоч яка далека вона — доброго коня варто лиш раз стьобнути гарапником. При народі, на майдані — хоч який би широкий він був — досить лиш одного разу мовити правдиве слово… За сімома горами, за сімома морями жив хлопчик на ім’я Ахмет. Ріс він без матері: вона …
Дивитись далі...Непереможний Чемід-Чудзін
Жив на світі бідний пастух Чемід-Чудзін. З дитинства він був сильним і спритним, сильнішим за усіх своїх ровесників. А як підріс, так його і дорослі побоюватись і поважати стали. Знали всі, що нікому з них з силачем у бою не справитись: всякого він легко однією рукою переможе. Багато років пас …
Дивитись далі...Цар і його радник
В одного царя був радник, що прославився своїм незвичайним розумом. До глибокої старості він був правою рукою царя. Але, обтяжений роками, він попросив звільнити його з посади і відпустити додому. Цар погодився, але за умови, щоб він знайшов наступника, рівного собі. Радник прийняв цю умову, повернувся додому і велів своєму …
Дивитись далі...Везучий боягуз
Давно колись жила добра людина на ім’я Чахух. Був у нього єдиний син, звали його Хвартиж, але батько не міг похвалитися ним: цілі дні Хвартиж сидів і ледарював. Сильно засмучувався Чахух, дивлячись на сина, і нарешті вирішив провчити його. На той час їхній край страждав від ворожих набігів. Чахук і …
Дивитись далі...Козаки і смерть
Ішло два козаки степом, надибали дерево й сіли в холодку. Один на бандурці пограває, а другий слухає. Коли се один і каже: — Ой, братику, біда! Смерть іде! А воно, бачите, в степу так здалека видно. — Ну, то що? — каже той. — Та вона ж нас постинає! Тікаймо! …
Дивитись далі...Там Лін
Прекрасна Дженет жила у замку свого батька, славетного графа Марча. Разом з іншими дівчатами вона проводила усі дні у високій замковій вежі – вони там шили та вишивали шовкові шати. Тільки Дженет не дуже уважно стежила, щоб шов у неї виходив прямий та рівний. Вона більше любила дивитися у віконце. …
Дивитись далі...Русалка із Колонсею
Жив колись на острові Колонсе молодий князь на ім’я Ендрю, і славився він на всю Шотландію своєю військовою майстерністю та доблестю. Любив князь прекрасну дівчину Мораґ, і вона любила його. Ось раз сидять вони разом, мріють про своє весілля, як раптом приїхав гонець від шотландського короля. Вклонився князеві і каже: …
Дивитись далі...Три брати і дракон
Жили собі три брати. У них була одна сестра, яку вони дуже любили і замикали, щоб її ніхто не бачив. Брати були добрими мисливцями, єдиним їхнім заняттям було полювання. Дома дичини було завжди доволі. Сестру свою вони годували тільки мозком з кісток дичини. Якось брати пішли на полювання, а мати …
Дивитись далі...Близнята
Одна дуже вбога жінка народила двох синів близнят. Якось уночі, коли діти спали в колисці, вона задумалася над їх долею і зажурилася. Жінка сиділа у тяжкій задумі, як раптом біля неї з’явилася людська тінь і запитала: — Чого ти хочеш просити у Долі для своїх дітей? Мати здригнулася… Глянула на …
Дивитись далі...Як козак пихатого пана провчив
Було це за часів великого гетьмана (1). Збирав тоді гетьман Богдан військо, щоб свободу Украйні здобути. Тільки як його усіх селян оповістити, щоб до війська збиралися? І вирішив тоді гетьман по всій Украйні універсали (2) розіслати. Ну, звичайно, покликав писаря, розказав йому, що і як писати. Той зробив скільки-то копій. …
Дивитись далі...Про велета
Давно, в дитячий любий вік,
в далекім ріднім краю
я чула казку. Чула раз,
а й досі пам’ятаю…
Чарівна сопілка
Давним-давно, коли на нашій землі була панщина, жив у одному селі молодий хлопець Юрко Соколенко. Здоровий був, і гарний, і сильний, тільки волі не мав. Мусів щодня працювати на пана. Кожного дня панські гайдуки об’їжджали село і гонили всіх на роботу. Давно вже втік би Юрко кудись у далекі краї, …
Дивитись далі...Казка
Жив в давні часи молодий лицар. Він був гарний, високий і стрункий. То був хоробрий і добрий лицар. На своєму златогривому коні дні і ночі скакав він стежками й великими дорогами: допомагав усім нужденним і знедоленим і ні на кого не таїв злості. Таке добре серце було в нього, таке …
Дивитись далі...Казка про яблучко, срібну мисочку та сміливу хвору дівчинку
Що колись в одній країні, чи на взгір’ї, чи в долині десь була хатинка бідна на околиці села, і жили в ній брат з сестрою, юні красені обоє, ще й сестричка їхня рідна — хвора дівчинка мала. Ледве ходить з костурками, все сидить біля віконця і недужими руками чи пряде, …
Дивитись далі...Про силу характерницьку, богатиря Ахмеда і Грицька Кобилячу Смерть
Далеко ще було Грицькові до справжнього козака. Ні в поході не побував, ні в море на чайці не сходив. Навіть прізвиська — імені козацького ще не здобув. Так і звали його поки що — Грицько Прізвиська немає. Сміялися з Грицька в курені: — Гляди, хлопче, щоб тебе часом Їжачком, чи …
Дивитись далі...Про вдову Ганну-Шулячку, чорного козака і страшне закляття
На околиці нашого села, якраз над річкою жила собі вдова Ганна. Чоловік її був добрий і славний козак Шуляк, та загинув у бою з татарами. Зосталася Ганна сама з маленькою дочкою Явдошкою. Тож люди на селі так і звали Ганну — Шулячкою. Лишилося у Ганни невеличке поле біля високої могили, …
Дивитись далі...Про Степана Сороку, його жінку і відьомське кодло
Найвродливішим парубком у нашому селі був Степан Сорока. Стрункий, чорнявий, чуб кучерявий, на дівчат і молодиць вусом тонким моргає, спокою-сну їх позбавляє. Сорочка на ньому завжди чистенька, білого полотна, а вишивка аж очі вбирає — все дубові листочки та барвінок. Любив Степан чепуритися, як ото справжня сорока. Хоча Сороками їх …
Дивитись далі...Про дівчину Варочку, козака із запроданою душею та срібний грошик
У селі Угловаті, на кутку Дячуківці над ставочком жив чоловік Яків Білоус. І була у нього доця Варочка. От якось зимою Яків захворів, та й помер. Лишилася Варочка сама. Поки ще у Варочки пшоно було, то вона кулешик варила, а далі і те скінчилося. Пожаліли її сусіди — розказали попові, …
Дивитись далі...Казка про козака Микиту, сокиру і халепу
Ох і славне чумацьке діло, та на всю Україну відоме! А чумаки — поважні і хазяйновиті люди. Всю зиму добре на печі вилежуються та боки гріють. І ні до чого їм ніякого діла немає — ні до хатньої, ні до польової роботи, хіба що до шинку. Але тільки-но весна настає …
Дивитись далі...Мудрий Іванко
Раз був, де не був, у тій землі, де уже край світу, один чоловік: бідненький, худобненький, як церковна миша. А мав трьох синів. Поставні, вродливі, міцні, як дуби, хлопці. А надто Іванко – такий красний і ґречний, що з нього лиш радіти, якби був достаток. Але тут злидні, а де …
Дивитись далі...